Jdi na obsah Jdi na menu
 


..Y

 

poznámky:
Čchi znamená dech, dýchnutí, síla, životní energie.
Vrozená čchi: sídlí v ledvinách a utváří základní konstituci člověka.
Získaná čchi: ovlivňována způsobem života, dechem a vnějším okolím.Svědčí ji zdravý, vyvážený styl života.
Krev, süe, se skládá z čchi, tělesných šťáv a živin. Je to matka čchi a nositel imunitního systému. Vtéká do cév a vyživuje celé tělo: hlavní dráhy (i orgány?), a vnitřnosti, svaly, kosti, nehty… Krev a čchi, krevní cévy a energ. Dráhy jsou spolu vzájemně neoddělitelně spojeny.
Tělesné šťávy:
Tělesné šťávy, ťin-je, jsou tělu vlastní sekrety jako sliny, slzy, pot a stejně tak i tekutina z potravy. Cirkulují v mase, v kůži, a šlachách a zasahují každou tělesnou buňku. Spolu s krví vyživují, zásobují a zvlhčují celé tělo.
Výroba tělesnách šťáv je závislá na síle čchi tělesných orgánů. Vy sami můžete podpořit úlohu tělesných šťáv, která spočívá ve zvlhčování, přísunem dostatečně čisté tekutiny, např. vody. (…)
V Číně se např. často pije horká voda, aby podpořila zvlhčení a vnitřní proces čištění. (…)
 Zdraví je silné a kvalitní, pokud všechny tři síly – čchi, krev, a tělesné šťávy – mohou bez překážek proudit hlavními drahami v těle.
Plynulý, volný tok energie:
Takového plynulého toku energie dosáhnete tehdy, když pět elementů tao – dřevo, oheň, země, kov a voda – udržíte cvičením v rovnováze, když půjdete „cestou středu“, budete se pravidelně pohybovat, stejně tak pravidelně odpočívat a relaxovat a zdravě se stravovat.
Tři sloupy, na kterých spočívá zdraví: pohyb, odpočinek, strava.
Čtvrtý a…sloup je…
Určitě uděláte něco pro něco pro své tělo, když necháte auto stát a místo toho pojedete na kole, půjdete pěšky anebo využijete dopravní prostředek.
Meridiány:
Jemnými jehlami je oživen průtok energie v hlavních a zvláštních drahách a mohou být tak odstraněny blokády.
V každé čínské hodině, která odpovídá dvěma hodinám podle našeho počítání času, je hlavní dráha určitého orgánu naplněna více než ostatní. Tento fenomén je představen v tzv. orgánových hodinách (viz…) (…)…
Meridiány jsou oku neviditelné dráhy čchi. Rozprostírají se jako řeky jak po povrchu, tak uvnitř těla. Tradiční čínská medicína rozlišuje mezi 12 hlavními a 8 zvláštními drahami. Dvanáct hlavních meridiánů začíná a končí na rukou a nohou. Jsou to meridiány: plic, tlustého střeva, žaludku, sleziny, srdce, tenkého střeva, močového měchýře, ledvin, krevního oběhu, tří ohřívačů***, žlučníku a jater. K***: v Číně se tak nazývá orgán, který reguluje tělesnou teplotu.
Těchto dvanáct drah je svým průběhem spojeno s vnitřními orgány, se zvláštními drahami a hlavním energetickým centrem, dolním ohřívačem. Na těchto drahách se nachází „brány čchi“. To znamená, že v těchto bodech čchi vystupuje obzvláště koncentrovaně. Osm zvláštních drah je také označováno jako „mimořádné cévy“, a nesou proto označení „maj“, což v čínštině znamená céva. (Když znáte svá slabá místa, můžete proces léčení cíleně zlepšovat masáží určitých energetických bodů.)
Důležitá (energetická) centra:
Tři ohřívače
Dolní ohřívač
Střední ohřívač
Vrchní ohřívač
Brána života
Nebeská brána
Brány lidství
 
Bublající pramen
(Zde vyjmenované energetické body soustřeďují životní sílu a akumulují ji na dlouhou dobu.
Dolní ohřívač můžeme srovnat s mísou na vodu, která má být neustále naplněna vodou.Kdo poznal permanentní oběh pěti elementů, dokáže v běžném životě lépe akceptovat jak stálé změny, tak i polarity a…)
Vnitřní úsměv, svěžest mládí…
Nebe je můj otec a Země je moje matka.a takové malé stvoření, jako já jsem, nalezne uprostřed jejich středu své místo.to, co se rozprostírá ve Vesmíru, to je mé tělo. A to, co vede Vesmír, to je má přirozenost.
Pozitivní myšlenky a pocity.
Správné držení těla – rozhodující předpoklad pro vnitřní rovnováhu mezi koncentrací a uvolněním.
Duševní vyrovnanost mudrce
Zdraví dřevorubce
Ohebnost dítěte
Jak uvnitř tak venku a…
Znalost … a případně: zjemnit přílišné a posilnit slabé a…
 
ZÁVĚREČNÁ SÉRIE
 
Tyto následující závěrečné techniky přispívají k tomu, abyste ukončili masáž zcela harmonizovaní, s pocity zakotvení, odpočinuli a obnovení sil. Rozhodnete-li se nyní zabývat sexuální aktivitou, dokončete zbývající techniky až poté.
 
Svlažování květů ledvin
Dle taoistického přesvědčení jsou uši vnějšími květy ledvin. Celkovou masáží uší povzbudíme proudění „zděděné“ energie předku (viz str. 33) z ledvin do celého těla Tím posílíme ledviny, což pomůže překonat úzkost. Tak též zvyšujeme hladinu vitality a vytváříme pocity optimismu.
 
Svlažováni květu ledvin
Umístěte prsty za uši a masírujte palci vnitřek ucha malými kruhovými pohyby.
Promasírujte každou skulinu, dokud uši mírné nezčervenají. Pokračujte asi 30 sekund.
 
 
 
 
 
 
Vzhled zárodku
Promítnete-li si tvar stočeného zárodku na ucho, můžete ...propojit body na uchu (i) s hlavními energetickými středisky těla a masáží na nich pracovat. Budete-li například masírovat bod na uchu, který odpovídá oblasti srdce plodu, vyšlete energii do srdce.
 
Otevírání brány na mystickou stezku
Tato technika zvyšuje proudění energie podél mystické stezky (viz vpravo) do šišinky (viz následná strana) a do pohlavních žláz, připravuje obrovské povzbuzení sexuální energie – prvotní oheň v bráně páteře.
Pohyb svolává duchovní, psychické i emocionální tělo a vyzývá je k soustředění do jednoho těla kolem páteřní osy.
Zároveň zmírňuje bolest hlavy, čistí dutiny, nabíjí oči a uvolňuje celou hlavu. Partner se bude cítit soustředěný, zbavený myšlenkových zmatků a schopný přijímat.
 
Mystická stezka
Mystická stezka vede dozadu skrze oblast středního mozku, prochází šišinkou do vrcholu páteřního sloupce do jeskyně prvotního ducha, kde sídlí prvotní a nejvyšší vědomi našeho vesmíru a odkud řídí pravě činy bytí.
 
 
 
 
 
Začátek pohybu
Prsty spočívají po stranách hlavy, palce jemné umístíme do středu čela přímo nad horní čáru obočí. Pomalu a opatrně vedeme palce ven ke spánkům. Kůži nenapínáme, ale bříškům palců dovolíme vytvářet v obočí rýhy. Z konců obočí vrátíme palce zpět do středu čela.
Dokončení techniky
Při opakováni pohybu proste, aby při ...představě, která zůstává představou, jak uhlazujete všechny zbytečné psychické aktivity, rozčarováni a obavy, a aby ony odcházely/i ze spánků, Urovnáváním partnerova stresu může veškerá negativní energie uniknout do makrokosmu, kde může být přetavena na čerstvou psychickou energii.
Až instinktivně vycítíte, že je všechna přebytečná energie uvolněna, proste, aby váš pohyb otevíral dvoje posuvné dveře k odhalení mystické stezky.
Během provádění masáže požádejte partnera, aby si prostor mezi a za očima představoval jako příjemnou a bezpečnou noční oblohu (představa, která zůstává představou, na Bohu záleží...).
Dosažení žádaného stavu může zabrat tři tahy, nebo třeba třicet tři. K tomu, kdy máte skončit, vás povede Intuice. Nechte palce a prsty spočinout v původní pozici. Dýchejte zhluboka, až se vaše energie usadí.
 
Šišinka
V průběhu mystické stezky je umístěná šišinka. Je velmi dobře známo její propojeni s pohlavními žlázami. Maji společný vliv na oblast rozmnožovací i pohlavní.
Jejich společný účinek vážné narušuje psychická činnost odvíjející se v předním mozku. Pohyb, který provádíte, zklidňuje přední mozek a povzbuzuje šišinku.

 
 
Kroužení Slunce a Měsíce
Tato technika uvádí do souladu energie jin a jang. Posiluje zrak, zmírňuje oční obtíže a migrény a celkově projasňuje partnerův náhled na život.
 
 
 
Krouženi Slunce a Měsíce
Palce spočívají na partnerově čele. Bříšky prstů jemné pohybujete po kostech očnice, které obklopují partnerovy sevřené oči. Pohyb dovnitř veďte po spodní straně očí k vnitřním koutkům, poté zvedněte oči a pohyb zopakujte.
Užívejte pouze lehký tlak. Pokračujte v pohybu asi jednu minutu.
 
Jin, Jang a oči
Dle taoistického přesvědčeni je pravé oko propojeno s jangovou energii slunce – zářivou a zjevenou. Levé oko je propojeno s jinovou energii měsíce – tmavou a zahalenou. Oči jsou považovány za dva hlavní body k získání přístupu k jinovým a jangovým energiim celého těla.
 
 
 
 
Plnění středního ohřívače
Vyhlazení napětí z tváří utišuje trávicí orgány nebo střední ohřívač a rozveseluje partnerovu náladu. Technika také pomáhá očistit dutiny, které se během sexuální aktivity nebo masáže mohou ucpat, když se zbloudilá energie ledvin žene vzhůru.
 
Plnění středního ohřívače
Umístěte palce na střed těla a bříšky ukazováků masírujte od stran nosu přímo pod očima přes masité části tváří k čelistním úhlům pod ušima. Použijte rovnoměrný, mírný tlak. Opakujte asi jednu minutu.
 
 
 
 
 
 
 
Střední ohřívač
Ve tvářích se stýkají energie žlučníku, sleziny, žaludku, slinivky a jater – orgánů, které se společně nazývají střední ohřívač.
Zažívací obtíže a stres vytvářejí ve tvářích napětí, které se aktivuje stálým nošením falešného úsměvu, mračením se a příliš dlouhým zaujímáním jakéhokoliv výrazu. Výsledně napětí ve tvářích poškozuje trávicí orgány.
 
 
 
Posilování vůle
Masáž brady posiluje ledviny, a tak zvyšuje sílu a rozhodnost. Výraz „bezbradý“ popisuje opačný stav – mít slabou vůli. Prací na této oblasti posilujeme také oči, uši a svaly tváře.
 
Posilování vůle
Sledujte čáry od koutků úst ke kosti dolní čelisti. Umístěte palce na body, kde se čáry protínají s bradou, prsty umístěte pod čelistní kost.
Kružte palci ven směřujícími kruhy, pohybujte kůží nad čelistí. Pokračujte v mírném tlaku a rovnoměrném tempu asi 30 sekund.
 
 
 
Energie ledvin
Energie ledvin je zodpovědná za sílu vůle. Tam technika energii ledvin zvětšuje, a tak pomáhá u partnera posilovat vůli a rozhodnost.
 
 
 
 
 
 
 
Svírání čelistí
Oblast čelistí je skladištěm starých záští, nevyjádřeného hněvu a neuroněných slz. Tato jemná technika osvobodí oblast sanice od nadbytečného svalového napětí a tak uvolní ustrnulé emoce.
 
 
 
Svírání čelistí
Přichystejte prsty pod partnerovu bradu, pomalu tlačte podél čelisti směrem k uším. Když jich dosáhnete, vraťte se na počáteční pozici a zopakujte.
Každý pohyb by měl trvat asi 10 sekund. Pokračujte lehkým tlakem asi minutu.
Pravidelné provádění pozvedne u partnera úroveň tolerance k nedostatkům ostatních lidí.
 
 
 
 
Odkládání masky
Jsou-li oči považovány za zrcadlo duše, pak tvář je zrcadlem osobnosti.Tato masážní technika působí na tvář tak, že odstraňuje masku, kterou vytvořila vaše osobnost. Vzniká tak pocit hlubokého míru a ochota opět vystavit světu „čitelnou“ tvář.
 
Odkládání masky
Položte dlaně na partnerův obličej, prsty směřuji ke středu, každá dlaň po jedné straně nosu. Pohybem rukou ke stranám hlavy pomalu a opatrné roztahujte tvář.
Zachovávejte mírný tlak astejnoměrné tempo, opakujte pohyb asi minutu. Partner se bude cítit jako znovuzrozený.
 
 
Masku osobnosti
Slovo osobnost je odvozeno od řeckého výrazu „persona „, který znamená maska. Za maskou leží jeskyně prvotního ducha, odkud vaše nesmrtelné ...já pozoruje každodenní realitu (viz str. 113). Je dokonale uzpůsobeno k tomu, aby nosilo masku. Avšak jako u každého herce je pro něj nezbytné ji čas od času odložit, aby duch mohl svobodně hledět do světa.

 
 
Bušení na bránu mystické stezky
Bušení na bránu mystické stezky osvěží oblast obklopující oči, váš partner bude ve zcela bdělém stavu, připraven na život.
 
 
Bušení na bránu
Oblast ve středu čela asi pět centimetrů nad prostorem mezi obočím poklepávejte bříšky prstů obou rukou (viz str. 78). Za stálého víření, stejnoměrným tlakem a tempem, pokračujte asi minutu.
 
 
Zpět k vědomí
Tato technika otevírá bránu na mystickou stezku (viz str. 174) a umožňuje volný přístup ke zření prvotního ducha uvnitř. Představuje mocný způsob, jak přenést partnera zpět do normálního stavu vědomí.
 
 
 
Závěrečná klidová pozice – čelo
 
Dráždění bodu ve středu čela přímo nad linkou obočí je jednou z nejúčinnějších technik, jak svolat dohromady všechny rozptýlené části partnerova vědomí a sjednotit energie v celek.
Když jste už partnera provedli nejvnitřnějšími obsahy a nejniternějšími pocity, je dráždění tohoto bodu podobné šlehnutí mistrovy rákosky za účelem duchovní obnovy. Je to jednoduchá technika, ale jedna z těch, skrze něž může taoistický mistr léčit nezkomplikovanější stavy.
 
očišťuje a obnovuje jeskyni prvotního ducha (viz sir. 174). Udržujte tlak vašeho doteku tak lehký, jako by na vaší dlani spočíval malý ptáček. Držte asi jednu minutu, poté velmi pomalu odtáhněte prst.
 
 
Bod radosti
V taoistickém lékařství je vstup na mystickou stezku vedoucí zpět do jeskyně prvotního ducha často označován jako „hod radosti“.

 
 
Tím je masážní série dokončena. Nyní sevřete partnera láskyplné do náručí. Zůstaňte několik minut v tichém rozjímání. Dovolte dechu, energii a psychické aktivitě, aby se usadily. Doporučuje se umýt a vytřepat ruce. Je to určitý spouštěcí bod pro ...mysl, aby (se) *  (i) energii, kterou mohla například nasbírat z partnerova energetického pole.
 
*sublimace a absorpce a*
*:...vektorově...otevření brány...dotykem/* na bod/y pod uchem/ušima

 

Pozn. *: při trávicích problémech pro*: sed na nárty, nárty pod hýžděmi ,uvolnění.
Pozn.*:cviky při   : …(úkroky na obě strany)…souměrné pěsti (běžná podoba*)...před/za tělem, před/po položení palce na oči a některých prstů zacpávajících zvukovod (na závěr poklepáme ...nad uši)

*

 

 

 

 

 

Hora* v západu/* Slunce,(na úrovních vždy originální *),pod ní řeka s chajdou*, okolo lesy, travnatý břeh…