Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdraví1

Z: ćínská zdravotní cvičení / čínská energetická cvičení Qi-gong

Posláním cviků sestavy není ani tak trénink svalů, jako spíše práce s akupunkturními drahami. Jednotlivé cviky nejen harmonizují průběch čchi na příslušné dráze, ale mohou sloužit i k naší diagnosticestavu dráhy a průběhu čchi v ní.

Cvičení se provádí tak, že zaujmeme popsanou polohu a protáhneme se v ní. V protažení setrváme a pokoušíme se v něm uvolnit. 

Výdrž provádíme obvykle na tři nádechy a výdechy plynulým klidným dechem. Při dýchání swe soustředíme na pozici a tím i na dráhu a pozorujeme proud dechu. Při dýchání proud dechu postupuje směrem vzhůru a pak směrem dolů. dále viz také orgánové hodiny?

Pravidelným procvičováním celé sestavy docílíme harmonizaci těla a pružnost páteře. Zároveň se naučíme prociťovat vlastní tělo a získáme pocit stabilního zdraví.

K diagnostice: Cítíme -li při provedení cviků č. 1,2,9,10 napětí v pažích a u cviků č. 3,4,7,8,11,12 napští v dolních končetinách nebo zádech, , jsme upozorněni na oslabení dráhy. Cvičení provádíme nenásilně a nenecháme se odradit případnými počátečními problémy při zaujímání pozic.

Cvičíme jen tak , jak zpočátku můžeme a brzo zjistíme, že pokrok se dostavil. 

Vhodnější je provádět sestavu jako komplex : harmonizujeme průběch energie (čchi) a preventivně působíme na případné potíže.

 1. dráha plic

Plíce kontrolují tělesnou energii hloubkou dýchání, jež ovlivňuje příjem množství čchi z ovzduší. Dráha též přizpůsobuje kožní póry změnám teploty a aktivitě těla. Dráha plic je považována za ochrannou proti nachlazení a chřipkovým stavům. Posilování této dráhy pomáhá zvyšovat odolnost těla proti nemocem všeobecně.

Cvik: Široký stoj rozkročný, vzpřímené tělo; s nádechem vzpažujeme, s výdechem zapažujeme. V zapažení spojíme ruce za zády tak, že zaklesneme palec za palec proti sobě bříšky. V protažení setrváme.

2. Dráha tlustého střeva

Tlusté střevo odpovídá za čištění a odstraňování jedovatých látek z těla. Po stránce tělesné likviduje pevné výměšky z útrob.. Po stránce duševní kontroluje negativní myšlenky, ovládá schopnost relaxace. ... Jakékoliv stavy zadržování čehokoli spadá do sféry této dráhy.

Cvik: Stejný stoj rozkročný. Spojíme ruce za tělem tak, že propleteme prsty a protočíme dlaně dolů. Tlak prstů se přenese do konců obou ukazováků. Paže jsou vytažené z ramen a propnuté v loktech. Předkloníme se a zakloníme hlavu, paže zvedneme co nejvýše. Důležité je propnutí paží v loktech. Zpět se vracíme pomalu do vzpřímeného postoje a uvolníme paže.

3.

Cvičení pro

Stiskněte zuby šestatřicetkrát za sebou (pro posílení zubů i dásní). Provádíme -li toto cvičení ráno, pomáhá nám probudit organismus.Provádíme-li ho během dne, pomáhá nám udržet bdělost ducha.

Minutová cvičení k obnovení energie

1. Třete si navzájem silné dlaně rukou asi 5 sekund, až jsou zahřáté. Nyní třete rychle zahřátými dlaněmi 5sekund obličej přes čelo, oči, nos, a bradu, a potom zase zezdola zpět. Dochází ke stimulaci nervů a krevního oběhu obličeje.

2. Bubnujte po temeni hlavy dlaněmi 5 sekund*.

cvičení k udržení zdraví

1. masáž uší

18x * masírujeme rukama uši, přitiskneme dlaně na uši, palce leží na zadní části hlavy, zvedneme  ukazováky a dáme je na prostředníky, pak ukazováky zdvihneme a bubnujeme jimi do hlavy 24x * , je možné slyšet bubnování, unámé jako nebeské bubnování. Cvičení stimuluje ušní nervy, zlepšuje sluch a je prevencí proti ušním problémům. Nebeské bubnování osvěžuje mozek  a zlepšuje činnost centrální nervové soustavy, zlepšuje  funkce srdce a plic a odstraňuje závrati a bolesti hlavy.

2. stisk zubů

Pomoc krční páteři cvičením

Při vážnějších poruchách nebo silné akutní bolesti je vhodné zařazení cvičení konzultovat s lékařem. Akutní projevy jsou často závislé i na fyzické a psychické zátěži, ale i na prochlazení apod.

Výchozí pozice: stoj rozkročný, nohy na šíři ramen. Před cvičením se několikrát zhluboka nedechneme a vydechneme a soustředíme se na cvičení.

1. Pomalu otáčíme hlavou vpravo kolem osy těla a snažíme se dosahovat krajních poloh. Pohledem sledujeme pohyb a vědomím prociťujeme napětí a uvolňování svalů a rotaci v páteři.Totéž kroužení provádíme vlevo, vždy 4x na každou stranu*. Nádech na záklonu, výdech do předklonu. Procvičování svalů krku a kloubů v krční páteři.

*

 

Orlí cvik

Pro taoisty byl letící orel obrazem ducha, protože připomíná četné božské vlastnosti svým klidem, mlčením, neviditelností. Vznese se s naprostou lehkostí a stoupá vysoko k nebesům, aniž přitom jeho bystrému zraku unikne  na zemi jediný detail.

Orel se spojuje s elementem Kov, takže tento cvik stimuluje plíce, pokožku a tlusté střevo. Pro orla je charakteristické mocné rozpětí křídel, která mu umožňují lehce kroužit ve výšce.Je rovněž třeba mít na pamětiže takto kroužící orel má oči otevřené a na zemi mu nic neujde.

Cvik: Zahajte tím, že na chvíli zůstanete nehybně stát. Několikrát se zhluboka nadýchněte a vydýchněte a zároveň si představujte, že jste orel (představa, která zůstává představou) při prosbě: Orle, pomoz mi...

Až se budete opravdu cítit orlem, pomalu vykročte  a držte přitom natažené paže mírně od těla, nebo si lehce spojte ruce za zády. Při chůzi si představujte (představa, která zůstaává představou), že jste orel, který lehce pluje po obloze a je nezasažitelný, je plně *...sjednocen s Bohem/B./* . Tělo by mělo být uvolněné, mysl a zrak bdělé, tak abyste všechno vnímal/a, případně bez potřeby se na cokoli konkrétného soustředit.

Provádějte cvik, dokud nezačne vaše mysl těkat. Jakmile přestanete být úplně soustředěn/á přerušte cvičení a začněte znovu za chvilku. I když se tento cvik může provádět prakticky kdekoli a kdykoli, nejvyšší účinnosti dosáhnete, budete-li ho provádět venku, a to nejlépe po večeři.

(Z: taoismus)

Tonizující (uklidňující) cvičení (1až 2 minuty)

První cvičení spočívá v postupném masírování těla rukama a prsty, postupujícího směrem k srdci.

1. Nejprve zaujměte pohodlnou pozici v sedě. Použijte dlaní prstů obou rukou a stlačte temeno hlavy a postupně  pokračujte ve stlačování a uvolňování, přičemž se ruce přemísťují dopředu přes tvář a dolů po krku a hrudi. Začněte znovu na temeni a stlačujte hlavu dlaněmi a prsty směrem dozadu a dolů po hlavě a zadní části krku a kolem ní přejděte na hruď.

2. Na posílení rukou a paží začněte masírovat nejprve pravou stanu. Uchopte prsty pravé ruky levou rukou a pokračujte ve stalčování a uvolňování směrem nahoru podél horní plochy pravé paže až k ramenu a přes hruď. Opakujte totéž na dolní straně pravé pažeod ruky přes předloktí po rameno a hruď. Tlak by měl býtpevný a masáž by měla být postupná a plynulá. Totéž opakujte na levé straně a nezapomeňte masírovat jak horní, tak dolní plochu paže.

3. Přiložte špičky prstů na pupek a s oběma rukama na břiše začněte stlačovat a uvolňovat dokola na břiše, a postupně přenášejte tlak směrem k srdci.

Přestava, která zůstává představou ve cvičeních:šaolinské vnitřní cvičení, wudangské vnitřní cvičení, emejská vnitřní cvičení...

Pro ..začátečníky:

1.Opatrně a pečlivě se učte jednotlivé postoje (postup a popis podle*)

 2. Sledujte reakce* svého ..těla

3. Koordinujte ..činnost ..těla a mysli

4. Spíše používejte vědomí než fyzickou sílu

5. Věnujte pozornost době a místu cvičení

6. Porozumění principům* (i skrytým)

7. Věnujte pozornost zahájení  i zakončení cvičení

Obecně:

slaďte pohyby i dýchání...

střídejte statické i dynamické cviky

cvičte ve volném oděvu, nejlépe vyrobený z přírodních materiálů*

místo, kde cvičíte, by mělo být vzdušné, ale chráněné před prudkým větrem

při výběru místa věnujte pozornost i scenérii, kterou budete mít před očma během cvičení a *

              snažte se...udržet svoji mysl klidnou a vyrovnanou od začátku až do konce cvičení a co je za*

necvičte, když jste příliš rozveselení/sklíčení/pod vlivem alkoholu/*

necvičte hodinu a půl před ani po jídle

délka cvičení je individuální a závisí také na každém cvičícím i na jeho momentálním stavu*

následují poznámky: proudění energie a dýchání a dechová cvičení viz

pozn.*: Jezero Titicaca, pohled z vrcholu Huanacauri směrem k údolí Cuzca, místo zrození* Slunce* a Měsíce* , Jeskyně*,

Recepty a věnování (nejen) jídla a nápojů Bohu/*

Ghí je přečištěné máslo, zbavené určitých nečistot a vody, takže je to čistý tuk, která se tak nekazí, a na rozdíl od máslaneobsahuje cholesterol a také se nepřepaluje. doma si ho připravíte tak , že na slabémplameni vaříte máslo, sbíráte vzniklou pěnu , kterou můžete použít místo* másla při přípravě těst. Vaříte tak dlouho, dokud máslo není průzračné a zlaté (podobně jako například při přípravě medu z mladých větviček-přírůstků v květnu). Pak přecedíte přes čisté plátýnko. Ghí můžete uchovávat při pokojové teplotě, protože se nekazí. Doba vaření závisí na množství másla, například  z 1 kg másla získáte přibližně 800 g ghí, vaření trvá asi 1/2 hodiny. 

*Vůbec podle je nejlepší rýže basmati, která neztrácí nutriční hodnotu.

Všechny druhy luštěnin je potřeba před vařením přebrat a promýt v teplé a studené vodě, abychom je zbavili nečistot. Některé druhy luštěnin jako fazole, čočka, mung a další, je lépe předem na několik hodin namočit do studené vody (kterou potom vylijeme, na vaření není dobrá), abychom zkrátili dobu vaření. Při vaření se zpočátku tvoří hustá pěna, kterou odstraňujeme, později můžeme přikrýt a vařit dál na středním plameni v menším množství vody,kterou postupně doléváme.V polévkách by měl být dál úplně rozvařený,pokud chcete, můžete ho i rozmixovat. Sůl přidáváme na začátku vaření, aby se dál dobře rozvařil.

Kukuřičný chléb

3/4 l kukuřičné mouky (1/2 l mouky je cca 350g)

3/4 l prosáté nebo prosáté celozrnné mouky

1 polévková lžíce soli

2čajové lžičky sody, 4 polévkové lžíce cukru, 5 polévkových lžic oleje, 1 l mléka

smíchejte mouky, sodu a sůl; smíchejte cukr, olej a mléko; do tekutiny přimíchejte mouku; nalijte těsto do vymaštěné formy vysypané moukou; pečte v předehřáté troubě na 180 stupňů asi 45 minut.

Čapátí - celozrnné chlebové placky

400 g prosáté celozrnné pšeničné mouky

2 dl vlažné vody, 1/2 čajové lžičky soli, 2 polévkové lžíce másla*

Ve větší míse smíchejte mouku se solí. Pomalu přilévejte vodu, abyste utvořili měkké těsto. Dobře propracujte (6-8minut), aby těsto bylo hladké a vláčné. Přikryjte utěrkou nebo* a nechte odpočinout 1/2 až 2 hodiny.

Navlhčete si ruce a znovu propracujte těsto a vytvořte z něj 12 stejně velkých kuliček. Na pomoučeném vále je rozválejte na tenké placky.

Z placky setřeste přebytečnou mouku a položte na předehřátou plotýnku. Když se na povrchu objeví bubliny, otočte a vysušte i druhou stranu. Potom pomocí kleští pečte na přímém plameni dokud se placka nenafoukne jako balón. Hotové čapátí by měly být pokryté hnědými skvrnami. z jedné strany potřete rozehřátým máslem a skladujte v teple (například ve vlažné troubě, abyste je udržely/i teplé až do podávání).

Nemáte-li plynový sporák nebo kamna, můžete připravit čapátí i na elektrickém vařiči, pokud propečenou placku jemně přitlačíte utěrkou na plotýnku.  

Nedělání       *

 

*: svatý …j/Jelene

*: svaté/á/ý: .tělo, .duše,.duchu…

..svatá/é/í: .těla, .duše, .duchové…

..svatá/é: .bytosti, .jsoucno, .skutečnosti..

..svaté/á: .bytosti, .jsoucna, .skutečnosti..

 

Pro* congee (a    proso) v podobě

* ..regenerace nejen jater, ledvin, imunity…

 
T. (léčivé) zvuky (..mantry) :*
Ječmen a čaj a ..máslo   *
.., s Tebou nyní, vždycky a navěky
Místo, na kterém stojíš, je posvátná (svatá) ..půda, posvátné území, posvátná země/Země…
Není potřeba slov ve smyslu*
*Aby .lidstvo se neochuzovalo o
A zůstává (v*)      těchto        :
víra (důvěra), naděje, láska, pravda, radost
                        (jako)
existence, vědomí, blaho, cesta, pravda, život
život jako život, .jako
cesta jako pravda, .jako
          (jako)

*nejen strategie a postup/použití v*

*: vektorově

 

*: odraz v, (svatý):     Adam Kadmon a jeho.. vesmíry*: tehdy,    , nyní v přítomnosti*, k rozluštění
*

Cvičení/masáže ve svatém partnerství*/manželství*/*

 

1. Masírujte partnera/partnerku

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář